For each main category, the first, second and third places will be awarded. The winners will also get certificates.

NICE2018 winners list

  • Civil Engineering Category:

First place: “Blackwater: Collection, Transportation, Disposal And Suggest A Reuse System” Walaa Raad Abd Aljabbar Almafraji, Gillian abd almajeed, Reem A. Ahmed Alrawi (Supervisor) – Salahaddin University

Second place: “Sustainable Concrete made with Recycled Brick Masonry” Razhan Shahab Ahmed, Halmat Shareef Muhidin, Diyari Mutalib Rasool, Jehad Najmadeen, Bayan Salim (Supervisor) – Ishik University

Third place: “Glass Fiber” Hozan Honar, Darya Sarteep, Muhammed Yassin, Abdulqadir Fidaadin, Rewan Akram, Junaid Kamaran (Supervisor) – Ishik University

Fourth place (Honorable mention): “Time Dependent Investigation of Cement Grouts on the Sustainability Behavior of Field Soil in Kirkuk City” Mohammed Abdualkareem Abdulla, Mahmoud Monther Naffa, Ali Hussin Ali, Ahmed Hewa Abdullah, Mahmoud Jomaa Mustafa, Aram Mohammed Raheem(Supervisor) – Kirkuk University.

  • Civil Engineering – Spaghetti Bridge Competition:

First place: “HAH Bridge” Ahmed Dlshad Anwar, Hawkar Jamshid, Hunar Kurdo, Haval Kawa, Barham Haidar Ali (Supervisor) – Ishik University

Second place: “Strong Bridge” Omed Dewary Ali, Kewan Mahmood, Goran Rasul, Barham Haidar Ali (Supervisor) – Ishik University

Third place: “Ishik Bridge” Yousif Mahmood Ibrahim, Shuaeb Mohammed Qader, Sarkar Salar, Zhiyar Jamal – Ishik University

Fourth place (Honorable mention): Ridyar Zkri, Muhamed Naif, Sarwar Abdulrahman, Abdulrahman Khalil, Tara Krmanj, Hevar Jamal (Supervisor) – Ishik University

  • Architecture Engineering category

First place: “Residential Compound” Dastan Othman Hasan, Azad Barznchi (Supervisor), Nawaz Dabbagh (Supervisor), Soma Abdulsalam(Supervisor) – Ishik University

Second place: “Housing Complex” Omar Sherzad Mohamed Shriff, Prof. Dr. Ali Haider (Supervisor) – Nawroz University

Third place: “Villa Project” Ahmad Dldar Hasan, Dawa Azad Aziz (Supervisor), Nawzad Kaka Mand (Supervisor) – Koya University

Fourth place (Honorable mention): “Villa Project” Rekar Burhan Kareem, Dawa Azad Aziz (Supervisor), Nawzad Kaka Mand (Supervisor) – Koya University

  • Interior Design Category:

First place: “Recycled Partition” Sheet Muhamad Ismail, Payam Muhamad, Soma Hiwa, Loona Daldar, Aram Amjad, Hawre Khalid, Nawzad Kakamand Jalal – Ishik University

Second place: “Better Life For Refugees” Sara Ardalan, Hazhi Tahir, Ozhan Muhammed, Siba Kady (Supervisor) – Ishik University

Third place: “Reuse of Materials” Safa Khalid Khalaf – Ishik University

Fourth place (Honorable mention): “The Hanging Gardens Restaurant” Shiyar Omar Kani, Hariwan Zebari (Supervisor) – The American University of Kurdistan / Duhok

  • Computer Science and Engineering Category:
  • Hardware Category:

First place: “Autonomous Drone” Ahmad Mahmud Hama Saeed, Ramyar Saleem, Hawraz Khasraw, Zamo Taha, Muhammed S. Anwar (Supervisor) – Ishik University / Sulaimani

Second place: “Laboratory Inverted Pendulum Using Real Time Identification and Control” Falah Ahmad Mohamad, Ahmad Abdual Alsalam Abdual Alhameed, Osama Abdual Alsalam Ibraheem, Dr. Rawand E Jalal (Supervisor) – Kirkuk University

Third place: “Design and Implementation of Car Parking System Based on Cloud Server and IOT” Hameed Saeed, Nali Wali, Omid Khald, Mohamed Yosif, Omar Talal Hamid (Supervisor) – Cihan University

  • Software Category:

First place: “Medical System” Rawa Dlshad Husen, Zaynab Abdulla Mala Essa, Blnd Nariman Mustafa, Bzwen Tahir, Selcuk Cankurt (Supervisor) – Ishik University

Second place: “Centralized Governance Control Using Entity Management System” Layth A. Slewa, Omar Talal Hamid (Supervisor) – Cihan University

Third place: Osama Ismail Mohammed, Andy William Slewa, Dr. Amira Bibo Sallow (Supervisor) – Nawroz University

Third place (repeated): “Royal Advanced Android Tool” Aga Ismail Abdullah, Hunar Rzgar Muhammadamin, Nasyaw Hamad Abdullah, Gaylan Ahmad Rasul – Koya University